
Wąwóz Avakas. Cypryjska atrakcja
Wąwóz Avakas to bez wątpienia jedna z największych atrakcji zachodniego Cypru. Jeżeli lubisz wędrówki po dzikich miejscach, nie przeszkadza ci trudny dojazd i marsz po kamieniach. To ten wąwóz jest właśnie dla Ciebie. Ale od początku.
Dojazd
Wąwóz Avakas znajduje się niedaleko miasta Peja, około 22 km na północny-zachód od Pafos. Przy wejściu do wąwozu znajduje się parking z toaletą, tablicami informacyjnymi i miejscem odpoczynku. Często można też spotkać sklepik obwoźny z lodami i zimnymi napojami. Niestety dojazd do parkingu poprowadzony jest drogą szutrową o dość nierównej nawierzchni. Wielu kierowców odradza w komentarzach jazdę, ale ja jechałem Toyotą Yaris i dało radę. Zawsze można zostawić auto pod lokalną cerkwią, przy której kończy się droga asfaltowa i kolejne 1,5 km przejść pieszo.
Istnieje także inna możliwość dojazdu od strony północnej, od wsi Arodes i wejście do wąwozu od górnej jego części. Propozycja ta jednak polecana dla samochodów 4×4 albo o wysokim zawieszeniu.
Trasa
Większość osób wybiera opcję wejścia do wąwozu, przejścia jego najciekawszy fragment i powrót tą samą drogą. Taka trasa zajmuje około 3-4 km w obie strony (zależy, kiedy uznasz, że już jest po najciekawszym fragmencie ;). Wyznaczona trasa w wąwozie liczy jednak 3 km w jedną stronę, a na końcu się okazuje, że można po łagodnym wzniesieniu wyjść z wąwozu i wrócić na parking drogą szutrową. My tak zrobiliśmy i całość wyszła nam 9 km trasy.
Wąwóz Avakas
Wąwóz Avakas to naturalnie wyrzeźbiony wąwóz w jasnej skale. Swoją nazwę zawdzięcza potokowi Avgo, które w tłumaczeniu oznacza dosłownie jajko. Ponoć w wąwozie swój dom znalazło wiele gatunków ptaków, których jajka uważane była za doskonały przysmak. Okoliczni mieszkańcy eksplorowali tutejsze skały także w poszukiwaniu plastrów miodu, które zwisały z górnych partii wąwozu.
Wąwóz na początku jest dość szeroki i biegnie szeroką drogą, z czasem droga zmienia się w jedną ścieżkę, a na trasie zaczynają się kamienie. Po około 800 metrach dochodzimy do najwęższego miejsca podczas wędrówki. Szerokość między wysokimi ścianami sięga nawet tylko 2 metrów. W jednym miejscu jeżeli spojrzymy do góry zobaczymy wielką skałę, która utknęła w wąskiej szczelinie i mimo jej wielkiej masy wisi nad nami. Ten wąski fragment liczy około 500 metrów, potem wąwóz się rozszerza, jest też dużo więcej roślinności i skał, po których prowadzi szlak.
W wąwozie kryje się wiele kóz, które mają tu dużo chłodniej niż na otwartej przestrzeni, często stoją na środku szlaku, ale jak coś to wiedzą i same odbiegają, dając nam możliwość przejścia. Jest też sporo jaszczurek, a jak będziecie mieli szczęście to spotkacie też harduna, największą na wyspie jaszczurkę. Lepiej się nie zbliżać, bo mieszkańcy wieżą, że potrafi odgryźć nos i nie tylko drodzy mężczyźni.
Porady
- Weź dobre obuwie, może nie jest to długa wędrówka, ale jak po górach. W wąwozie jest dużo kamieni, także ruszających się i śliskich, nie trudno o skręcenie kostki.
- Trzeba nasłuchiwać tego co się dzieje dookoła, w takich miejscach potrafią spadać na głowę kamienie, zwłaszcza jak jesteśmy w nim w trakcie i po silnych wiatrach czy deszczach. Do tego po ścianach wąwozu biegają wspomniane kozy, które mogą strącić w dół kolejne kamienie.
- Sprawdzajcie prognozę pogody, jeżeli przewidziane są długotrwałe opady deszczu bądź zbliżają się burze to nie wchodźcie do wąwozu. Powodzie błyskawiczne w takich miejscach to standard.
- Po okresie deszczowym w wąwozie mogą być miejsca, których nie przejdzie się suchą stopą.
- Mimo, że w wąwozie jest chłodniej to nie zapominajcie o zabraniu sporej ilości wody.
- Parking i wejście do wąwozu są darmowe.
Jeżeli mój wpis okazał się być przydatny i chcielibyście docenić moją pracę to chętnie napiję się wirtualnej kawki z Wami 🙂